Teknik Sorular

 

POS makinesi bağlantı kurmuyor?

-Adsl posta: Modem ve ıp kontrolü yapılmalı. Adsl kablo konrtolü yapılarak gerekirse kablo değiştirilebilir. Posun ve modemin kapatılıp tekrar açılması sağlanmalı.

-Daılup posta : Telefon hattı kontrolü yapılmalı. Bir telefon cihazından dış arama yapıldığı test edilmeli. Telefon kablosunun doğru yere takılı olup olmadığı kontrol edilmeli. Pos başka bir il veya adresde kullanılıyor veya Firmanızda santral değişikliği gibi bir durum söz konusu ise bu bilgi pos destek uzmanına verilmeli.

-Mobil posta: Posun öncelikle kapatılıp açılması, sim kartın çıkarılıp takılması ve kapsama alanı kontrolü yapılmalı.POS makinesinden slip çıkmıyor?

Posun rulosunun olup olmadığı kontrol edilir. Elektrikten çıkarılıp
takılır. Mobil poslarda şarjı yeterli mi kontrol edilir.Pos makinesinde tuşlar çalışmıyor?

pos üzerinde tüm tuşlar çalışmıyorsa, posun açılıp kapatılması, mobil poslarda pilin çıkarılıp takılması sağlanır.Pinpad cihazı çalışmıyor?

Pinpad ve posun kablolarının çıkarılıp takılması, ve doğru yere takılı olduğunun kontrolü yapılmalı.Pos makinesinde görüntü yok?

Adaptör fişinin takılı olup olmadığı, kullanılan prizin çalışırlığı kontrol edilmeliPos makinesi kartın chipini okumuyor?

Elektirkten çıkarılıp takılmalı ve başka bir kart işlem yapılıp yapılamadığının kontrolü yapılmalı.Pos cihazından günsonu alınamıyor?

Bağlatılar kontrol edilmeli,Başka bir hat ile günsonu işlemi tekrar denenebilir. Mobil posda ise kapatıp açarak işlem tekrar yapılmalı.Sanal Pos Nedir?

Garanti Sanal POS, İnternet’te alışveriş yaptıran işyerlerinin kredi kartından tahsilat yapabilmelerini sağlayan bir POS yazılımıdır. Bir siteden alışveriş yapan müşteri, kredi kartı bilgisini sitenin formuna girdikten sonra, bu bilgiler İnternet üzerinden güvenli bir şekilde bankaya ulaşır ve provizyon alınır. Bu yazılım provizyonun güvenli bir şekilde alınmasını sağlar, yani internet üzerinden transfer edilen bilgilerin 3. şahısların ellerine geçmesini önlemek için kullanılan SSL şifreleme tekniğine uyumlu çalışmaktadır. Banka (Garanti) siteden alışveriş yapan kişilerin yaptığı, daha önce provizyonu alınmış işlemlerin alışveriş tutarlarını kredi kartı limitlerinden düşerek üye işyerinin banka hesabına geçirilmesini sağlar.Sanal Posun Özellikleri nelerdir?

Garanti Sanal POS’u benzer hizmetlerden ayıran pek çok özellik vardır.
Türkçe Arayüz
Garanti Sanal POS üzerinde işlem yapılan ve duyuruların yayınlandığı tüm arayüzler Türkçe olarak hazırlanmıştır.
%99 Uptime Süresi
Garanti Bankası Sanal POS sisteminin ayakta kalma oranı %99’dır. Bu oran bir çok bilgisayar sistemi için erişilmesi çok zor bir orandır.
Visa, Mastercard ve Diners Kartları Geçerli
Garanti Sanal POS’ta Visa, MasterCard ve Diners kartların hepsi kullanılabilmektedir.
Güvenlik Kodu (CVV2 ve CVC2) kontrolü yapabilme imkanı
Sistemimizde Kredi Kartı Güvenlik Kodu kontrolü yapılabilmektedir.
Onaylanmış Siparişlerin Görüntülenebilmesi
Bütün onaylanmış siparişler, sipariş numarasına yada zaman aralığına göre görüntülenebilir.
Tüm Gelen İşlemlerin Görüntülenebilmesi
Tüm siparişlerin provizyon alıp almadığı ve reddedilmişse reddedilme nedeni görüntülenebilir.
Sipariş Arama İmkanı
İstenilen bir sipariş Kart Numarası, Sipariş Numarası ve İşlem Tipi ile birlikte Tarih kısıtları belirtilerek aranabilir.
Satış Raporları Alınabilmesi
Yapılan satışlar için ürün ve ürün grupları bazında satış raporları alınabilmektedir. Bu raporlarda ürünlerin toplam tutar ve adet bazında oranları da görülebilmektedir.
Kart Numarası Kontrolü
Kredi kartı kontrolü ile işlemler kontrol edilebilmektedir.
BIN Kontrolü
BIN kontrolü özelliği sayesinde Kredi Kartının ait olduğu banka tesbit edilebilir.
Elle Yapılabilen Gün Sonu İşlemleri
Gün sonu işlemleri Sanal POS yönetim ekranlarından üye işyerleri tarafından kapatılabilmektedir.
Hesap Mutabakatı Kolaylığı
Günlük olarak, toplam ve detaylı satış listeleri görülebilmektedir. Böylece banka hesabı ile kontrol kolaylığı sağlanmaktadır.
Download İmkanı
Tüm günsonu ve sipariş raporları excel ya da zip dosya olarak bilgisayara indirilebilir.
Gerçek Şartlarda Test İmkanı
Test ortamında gerçek kartlardan, tahsilat yapılmadan tüm fonksiyonlarıyla sistemin denenebilmesi ve entegrasyonunun yapılabilmesi mümkündür.
Mağaza Sistemleriyle Tam Entegrasyon
Garanti Sanal POS, Api’leri sayesinde mağaza programlarına tam olarak entegre olabilmektedir. Böylece onay, iade ve iptal işlemleri arayüze bağlanmadan doğrudan mağaza programı üzerinden de yapılabilir.
En Son Gelişmelerden Haberdar Olmak
Müşteri email listemize kaydolarak Visa ve Mastercard’ın bildiri, duyuru ve uyarılarından ve yeni hizmetlerimizden anında haber alınmaktadır.
Tele Marketing ve Telefonla Satış İçin Kullanılabilirlik
Tele Marketing ve telefonla satış uygulamalarında da Garanti Sanal POS kullanılabilir. Her satıcının ayrı ayrı yaptığı satışlar Garanti Sanal POS üzerinden takip edilebilir.
Sanal POS E-Posta Grubu ile Üyeler Arası İletişim
Garanti Sanal POS e-posta grubu sayesinde üye mağazalarımız kendi aralarında haberleşebilmektedirler.Sanal Pos için nasıl başvuru yapılır?

Şubenin tüzel müşterisi iseniz;
Üye İşyerimiz olmanız gerekmekte.
1. Üye işyeri olmak için gereken belgeler:
• Üye İşyeri Başvuru Formu
• Üye İşyeri Sözleşmesi
2. Üye İşyerimiz iseniz gerekenler:
• Elektronik Ticaret Sözleşmesi
Şubenin tüzel müşterisi değilseniz
1. Hesap açmak için gerekenler:
• Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi
• Ticari Sicil Gazetesi Fotokopisi
• İmza Sirküleri
• Vergi Levhası Fotokopisi
• Kira Kontratı, Tapu
2. Üye İşyeri olmak için gerekenler
• Üye İşyeri Başvuru Formu
• Üye İşyeri Sözleşmesi
• Garanti Sanal POS için gereken Elektronik Ticaret Sözleşmesi
• Yıllık Kullanım Ücreti olan 150 USD + %5 BSMV = 157,5 USD hesabınızdan otomatik olarak çekilecektir.Sanal posda başvuru süreci nasıldır?

1. Başvurunuz Garanti Bankası tarafından yaklaşık 7-15 gün içinde onaylanır. Onaylanma sürecinde alışveriş sitenizin çalışan hali Garanti Bankası’nca kontrol edilecektir. Başvurunuz öncesinde sitenizin alışveriş sepeti uygulamasının tamamlanmış olması ve sitenizin kontrol amaçlı gezilebilir duruma gelmiş olması gerekmektedir.
2. Bu onayın ardından Garanti Sanal POS hesabınız tanımlanır.
3. Tanım yapılır yapılmaz bildirmiş olduğunuz e-mail adresiniz ve telefon numaranız üzerinden sizinle irtibata geçilecek ve gerekli bilgiler size iletilecektir.
4. Tanımlanan kullanıcı adını ve şifreyi kullanarak Garanti Bankası Sanal POS sayfalarına giriş yaparak gerekli teknik bilgi ve yazılımları indirebilirsiniz.
5. İndirdiğiniz yazılımları sunucunuza kurduktan sonra işlem geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu etap, sisteminiz ile gerçekleştirmek istediğiniz entegrasyonun boyutlarına göre 15-20 dakikadan 4-5 saate kadar sürebilir.Sanal Posa Değerlendirme Kriterleri nelerdir?

Garanti Bankasına yapacağınız Garanti Sanal POS başvurularında internet mağazanız ile ilgili aşağıdaki kriterler üzerinden değerlendirme yapılmakta olup bu kriterlere uymayan firmaların başvuruları kabul edilmemektedir.
• İşyeri site adres(ler)i ne(ler)dir?
• İşyerinin sitesinde ürün kataloğu ve alışveriş sepeti bulunmakta mıdır?
• İşyerinin sitesindeki linkler çalışıyor mu?
• Sitede yer alan logo ve markalar ile ilgili firmanın yetkileri var mıdır?
• İşyerinin web sitesinde tüketici hakları (iade, iptal ve garanti koşulları) konusundaki içerik var mıdır?
• Teslimat’a ilişkin bilgiler yer almakta mıdır?
• İşyeri sitesinde "gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikası" var mıdır?
• İşyerinin sitesinde sattığı ürünler Türk kanunlarına uygun mudur? (Örnek vermek gerekirse; porno, kumar, uyuşturucu ve ateşli silah gibi fiziksel dünyada yasak olan tüm ürünlerin satışı Türk Kanunları’na göre özel hükümlere tabidir.)
• İşyeri sattığı ürünlere ilişkin tam açıklamaları sitesine koymuş mudur? (Örnek; 120 voltluk bir ürünü Avrupa’dan alan bir kişi ürünü teslim aldığında itiraz edecektir.)
• İşyeri adı, adresi, telefon ve faks numarası ile e-mail adres(ler)i sitede yar almakta mıdır?
• İşyeri birden fazla sitesinde aynı Garanti Sanal POS ile satış yapacak mıdır?
• İşyeri döviz ile satış yapacak mıdır? Yapacaksa satış kuru nedir? Örnek; Türkiye’de USD ile satış yapan birinin TL’ye dönüşümler sonucunda kart sahibi ekstresine farklı tutarlar gideceğini bilmesi ve kart sahibine gerekli uyarıları yapması gerekmektedir.
• Döviz üzerinden satış yapacak işyeri müşterilerine TL olarak fiyat göstermekte midirOrtak ödeme sayfası nedir?

Güvenli Ortak Ödeme Sayfası, Garanti E-ticaret'in ödeme sayfasını kendi tarafında barındırmak istemeyen veya hosting firmasının gerekli şartları sağlayamaması, teknik imkanların yetersizliği vb. çeşitli sebeplerle kendi ödeme sayfasını yapamayan firmalara yönelik olarak hazırlanan bir hizmettir. Güvenli Ortak Ödeme Sayfası, Garanti Bankası güvenli ortamında barındırılan, bakımı ve güvenliği Garanti Bankası tarafından sağlanan, ortak kullanım için tasarlanmış ödeme sayfasıdır. Bu sistem sayesinde Sanal Mağazanın barındırıldığı server tarafında herhangi bir özel ayar yapılmasına gerek kalmaksızın Garanti Sanal POS sisteminin kullanılması mümkündür. Bu sayesinde siteye SSL sertifikası alınması zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır. Güvenli Ortak Ödeme Sayfası Türkçe ve İngilizce dillerinde kullanılabilmektedir. Bu hizmetinin bedeli (Sanal POS ücretinden ayrı olarak) yıllık 50$+%5 BSMV=52,5 USD'dır.Kişiselleştirilebilen Ortak Ödeme Sayfası nedir?

Mevcutta kullanılan “Güvenli Ortak Ödeme Sayfası” Garanti E-ticaret’in ödeme sayfasını kendi tarafında barındırmak istemeyen veya hosting firmasının gerekli şartları sağlayamaması, teknik imkanların yetersizliği vb. çeşitli sebeplerle kendi ödeme sayfasını yapamayan firmalara yönelik olarak hazırladığı bir hizmettir. Aradan geçen zaman bu sayfanın firma bazında farklılaştırılabilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.
Kişiselleştirilebilen Ortak Ödeme Sayfası, tasarımı üye işyeri tarafından, daha önce belirlenen dosya desenine bağlı kalınarak yapılan ve Garanti Bankası güvenli ortamına yüklenen, güvenliği Garanti Bankası tarafından sağlanan ödeme sayfasıdır. Bu sistem sayesinde sanal mağazanın barındırıldığı server tarafında herhangi bir özel ayar yapılmasına gerek kalmaksızın Garanti Sanal POS sisteminin kullanılması mümkündür. Böylece siteye SSL sertifikası alınması zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır. Kişiselleştirilebilen Ortak Ödeme Sayfası’da Türkçe ve İngilizce dillerinde kullanılabilmektedir.
Kişiselleştirilebilen Ortak Ödeme Sayfası size aşağıdaki avantajları sağlayacaktır.
• Ödeme işlemleri için mağaza yazılımı tarafında karmaşık ayarlar yapılması gerekmeyecektir.
• Kredi Kartı bilgileri banka sunucularında yer alan sayfa üzerinden girileceğinden PCI DSS sertifika zorunluluğu aranmayacaktır.
• Güvenli Ortak Ödeme Sayfası’nın kişiselleştirilebilen versiyonudur.
• Ödeme sistemi entegrasyonu için özel ayarlar ve programlar yüklenmesi gerekmeyeceğinden, özel bir hosting (barındırma) paketi alınması zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.
• Site için SSL sertifikası alınması zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Güvenli Ortak Ödeme Sayfası Garanti Bankası’nın 128 bit SSL sertifikalarını kullanmaktadır.
• Ödeme Sayfası’nın güvenliği Garanti Bankası tarafından sağlanmaktadır.
• Ödeme Sayfası Türkçe ve İngilizce olarak kullanılabilmektedir.
Kişiselleştirilebilen Ortak Ödeme Sayfası hizmetinin bedeli (Sanal POS ücretinden ayrı olarak) yıllık 75$+%5 BSMV=78,75 USD’dır. Dolayısıyla Sanal POS ve Kişiselleştirilebilen Ödeme Sayfası yıllık kullanım ücreti toplam 225 + %5 BSMV = 236,25$’dir.3D Secure (Uluslararası Güvenlik Platformu) uygulaması nedir?

VISA tarafından geliştirilen 3-D Secure protokolü Mastercard tarafından da kabul edilmiş, bir uygulama şartı olarak getirilmiştir ve Garanti Bankası tarafından Ulusal Güvenlik Platformu (3-D Secure) adıyla hizmete açılmıştır.

Uluslararası Güvenlik Platformu bir ödeme onaylama metodu yada teknolojik bir platform olmayıp ödeme sürecindeki partilerin (işyeri-banka-kart sahibi) sorumluluklarını düzenleyen bir modeldir.

Uluslararası Güvenlik Platformu, sanal alışveriş işlemlerinin güvenliğinin arttırılmasi için Visa tarafından geliştirilmiş en gelişmiş sistemdir. Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir.

Sistem uyarınca, sanal ödeme işlemi sırasında müşteriye bankası tarafından ödeme şifresi sorulmakta ve böylece kart sahibinin kimligi doğrulanmaktadir. Bu sayede yetkisiz kişilerce kredi kartlarının internet ortamında kullanılmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.3D Secure Nasıl İşler?

Uluslararası Güvenlik Platformu (UGP) ile birlikte 3D Secure standartı tüm dünyada online alışverişlerde bir standart halini alacaktır. Bu noktada hem kart sahipleri açısından hem de işyerleri açısından değişen işleyişin bilinmesi çok önemlidir.
Kart sahipleri açısından:
1. Kredi Kartı veren bankalar verdikleri kredi kartlarının, UGP (3D Secure) Visa/Mastercard nezdinde kaydını yaptırırlar. Ancak bu zorunlu değildir: bazı bankalar sadece bazı kart tiplerini kaydetmeyi yeğlerken, diğerlerini kaydetmemeyi tercih ederler.
2. Kredi Kartı sahipleri (eğer banka söz konusu kart tipine UGP (3D Secure) yetkisi verdiyse) diledikleri kartı bankanın öngördüğü şekilde UGP (3D Secure) programına kaydederler. Garanti Bankası’nın tüm kredi kartları sisteme kaydedilmiştir.
İşyerleri açısından:
1. İşyeri bankaları işyerlerinin Visa/Mastercard nezdinde kaydını yaptırırlar.
2. İşyeri bankaları işyerlerini kendi belirledikleri şekilde UGP (3D Secure) programına kaydederler. Garanti Bankası Başvuru Prosedürü için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.
3. İşyeri bankaları işyerlerine kendi internet sitelerinde bu sisteme geçebilmeleri ve kullanabilmeleri için "Merchant Plug-In" (MPI) yazılımı dağıtırlar. Bu MPI’lar işyerlerinin UGP (3D Secure) onaylamalarını yapmalarını sağlayan uygulamalardan oluşur.
4. İşyerleri bu MPI’ları kendi sitelerine kurarlar ve kendi hesap bilgilerini girerler.
Genel UGP (3D Secure işleyişi)
1. Kart sahibi işyerinin sitesinde satınalma (checkout) işlemini tamamlar.
2. Kart sahibi ödeme formuna kredi kart numarasını, son kullanma tarihini ve cvv bilgisini girer.
3. İşyeri kart bilgisini UGP (3D Secure) uygulamasına yönlendirir.
4. Eğer söz konusu kart numarası 3D Secure sistemine dahil ise (bankası tarafından bu sisteme kaydedilmiş ve kart sahibi tarafından aktive edildiyse) 6 no’lu adımdan devam edilir.
5. Kart bir şekilde 3D Secure desteklemiyorsa, bu durum işyerine 9 no’lu adımdaki gibi döndürülür ve işlem sona erer.
6. Kart sahibine UGP (3D Secure) doğrulama ekranı açılır.
7. Kart sahibi bankanın öngördüğü doğrulama mekanizması devreye girer.
8. UGP (3D Secure) MPI kart sahibinden aldığı bilgileri işyerinin UGP (3D Secure) hesap bilgileriyle birleştirir ve tüm verileri kart sahibi bankaya gönderir.
9. Kart sahibi banka cevabını UGP (3D Secure) MPI’a gönderir.
10. İşyeri UGP (3D Secure) işleminin akibetine göre işlemi Garanti Sanal POS’a gönderir veya göndermez.3d Secure Sisteminin Sağladığı yararlar nelerdir?

Kart Sahibine Sağladıkları
İnternet alışverişlerinizde, Uluslararası Güvenlik Platformu (3D Secure / Verified by Visa / SecureCode), mevcut kart bilgilerinizi korur. Sisteme kayıt olmak ve kullanmak çok kolay ve her geçen gün daha fazla internet mağazası sisteme dahil oluyor.
Koruma: Uluslararası Güvenlik Platformu, mevcut kart bilgilerinizi, kendinizin belirleyeceği şifreniz ve kişisel güvenlik cümleniz ile korumaya alır.
Kolaylık: Sizden başka hiç kimse katılımcı internet mağazalarından sizin kartınızla alışveriş yapamaz. Uluslararası Güvenlik Platformu şifrenizi sadece siz bilebilirsiniz.
Kolay Kayıt: Sisteme kayıt olmak internet uzerinden çok kolaydır.
Kolay Kullanım: Kayıt olduktan sonra, Uluslararası Güvenlik Platformu inanılamaz derecede kolay kullanılır. Tek yapmanız gereken ödeme sırasında şifrenizi girmek.
En büyük sanal mağazaların bir çoğu şimdiden sisteme katıldı. Her geçen gün bir çok yeni mağaza da sisteme katılıyor.
Sanal Mağazalara Ne Sağlıyor?
Uluslararası Güvenlik Platformu mağazalara, işlemi yapan kişinin kartın gerçek sahibi olduğundan emin olma imkanı sağlıyor.
Uluslararası Güvenlik Platformu sistemi, mağazalara işlemi yapan kişinin, kartın gerçek sahibi olduğundan emin olma imkanı sağlıyor. Böylece e-Ticaret işlemlerinin kötüye kullanılması ve ters ibraz olarak geri dönmesi ihtimali ciddi oranda düşmüş oluyor. İşlem sırasında, kart sahibinin, şifresini kullanarak işlemi onaylaması sayesinde, "ben yapmadım" ya da "benim onayım olmadan yapılmıştır" itirazlarını engelleyerek işlemin inkar edilmesi engelleniyor. Böylece Uluslararası Güvenlik Platformu sistemi ile sanal mağazalar, sistem dahilinde gerçekleşen işlemler için ters ibraz maliyetinden kurtulacaklar.Sanal posda eski sistem Güvensiz miydi?

Kullanılan mevcut sistemde, kredi kartı bilgilerinin işlem sırasında güvenliği tam olarak sağlanabilmekteydi. Ancak başka ortamlarda ele geçirilmiş olan kredi kartı bilgilerinin internet ortamında kullanılması engellenememekte ve kart sahipleri işlem sırasında bankaları ile doğrudan iletişime geçmedikleri için kartlarının gerçekten güvenli olarak kullanılacağından emin olamamaktaydılar.
Uluslararası Güvenlik Platformu sistemi ile bu da sağlanarak işlemlerin hem sanal mağaza hem de kredi kartı sahibi için daha güvenli hale gelmesi sağlanmaktadir.3D Secure Nasıl Başvurulur?

Bu sistemden faydalanabilmek için kredi kartı sahipleri online olarak aşağıdaki link vasıtasıyla kayıt olabilirken, sanal pos işyerlerinin Garanti Bankası’na başvurmaları gerekmektedir.
UGP sisteminden sadece Garanti Bankası Sanal POS kullanıcısı işyerleri yararlanabilirler. Sanal POS sahibi işyerleri kurulumu tamamlamış ve işlem geçirmeye başlamış olmalıdırlar.
• Sanal POS tanımlanmış tüm üye işyerleri Visa/Mastercard’a sisteme kayıt için gönderilmektedirler. Bu prosedür 10-15 gün kadar sürmektedir.
• Üye işyeri şubesinden eticaret@garanti.com.tr email adresine talep iletilmelidir.
• Üye İşyeri 3D Secure tanımlaması yapıldıgında 100 USD + %5BSMV = 105 USD karşılığı TL olan yıllık lisans ücreti üye işyeri hesabından otomatik olarak alınmaktadır.
• Firmaya 3D Secure kurulumu ile ilgili bilgiler email ile iletilecektir.
Garanti Alışveriş (www.garantialisveris.com) nedir?

Garanti Alışveriş, Garanti Bankası’nın internet üzerindeki sanal alışveriş merkezidir. Garanti Alışveriş’in amacı, sanal mağaza açmak isteyen işyerleri ile internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen müşterilerin bir araya gelebilecekleri bir platform yaratmaktır.
Garanti Alışveriş sayesinde, internet üzerinden satış yapmak için gereken birçok maliyetten kurtulacaksınız: Garanti Alışveriş’te yeralan hazır şablonlar ile mağazanızı çok kolay ve masrafsız bir şekilde oluşturabilirsiniz.
Üstelik ürünlerinizi internet üzerinden satmak için gereken her türlü masraf, fiyata dahil: sitenizi barındırıyoruz, sizin alan adı almanıza gerek kalmıyor, ayrıca güvenlik sertifikanız bizden... Kısacası, internet üzerinden satış yapma işinin tüm zor ve masraflı kısmını biz üstleniyoruz!
Fiyat avantajının yanısıra sağladığımız bir diğer avantaj ise mağaza kurulumu ve kurulumdan sonraki mağaza yönetiminin kolay oluşudur. Kısa bir ön hazırlık sonrası birkaç dakika içinde mağazanızı kolayca açabilirsiniz.
Mağaza yönetimi için ise profesyonel bir personele ihtiyacınız yok. Mağaza Yöneticisi; Garanti Alışveriş’te yer alan mağaza yönetimi bölümüne girer ve mağazasını yönetir.
Yöneticinin yapabilecekleri:
• Departmanlar tanımlayabilir. Bu departmanlar, ürünlerin yerleştirildikleri yerlerdir. Nasıl bir süpermarkette temizlik, şarküteri, meyve-sebze gibi departmanlar varsa sanal mağazada da böyle departmanlar olacak ve bu departmanlara ürünler yerleştirilecektir.
• Ürünlerini girebilir: Bir ürünün adını, tüm özelliklerini, fiyatını girebilirler.
• İndirimler girilebilir, diledikleri ürünlere indirimler sağlayabilirler. Örneğin: x ürününe %10 indirim. Fiyat indirimleri yapabilirler; 100 Milyon üzeri alışverişlere %15 indirim. Garanti Kartlarına indirimler tanımlayabilirler; BonusCard’a %5, Garanti Sanal Kart’a %18 indirim...
• Promosyonlar verebilirler. Diledikleri ürünün yanında promosyon verebilirler; kazak alana bir adet şapka...
• Gelen siparişleri görebilir, ürünü müşteriye gönderdikten sonra, müşteriye bilgi mesajı atabilirler.
• Müşterilerin ürünleri hakkında yaptıkları yorumları görebilirler; Örneğin bu ürünü aldım çok beğendim tavsiye ederim.
• Lojistik- Nakliye: Garanti Alışveriş ürün için otomatik olarak nakliye bedeli hesaplayabilir. Bu bedeli ürünün üstüne ekleyebilir.
• Raporlar: Raporlar menüsü sayesinde mağaza yöneticisi satışları hakkında ayrıntılı raporlar alabilir. Satış Raporları, Ziyaretçi raporları, stok raporları gibi
• Stok Takibi: Mağaza yöneticisi ürünün stoktaki adedini görebilir, stok miktarlarını belirleyebilir. Ürün satıldıkça sistem otomatik olarak stok adedini azaltır. Mağaza yöneticisi minimum bir stok adedi girebilir. Sistem bu stok adedinin altına düşen ürünler için mağaza sahibini uyarır.
• Favori Ürünler: Mağaza yöneticisi öne çıkarmak istediği ürününü favori ürünlerine ekleyebilir. Bu sayede istediği bir ürününü ön plana çıkarabilir.

 [] 

Garanti Tahsilat Sistemi (GTS) nedir?

Garanti Tahsilat Sistemi (GTS); müşterilerinden kredi kartı ile aylık olarak düzenli ödeme alan veya yüksek hacimlerde mail order işlem yapan üye işyerlerimiz için önerdiğimiz ürünümüzdür.
Garanti Tahsilat Sistemi üye işyerlerimize birçok kolaylık sağlar. Ürün ile, müşteri bilgileri, ödeme zamanları ve ödeme şekilleri sisteme bir kere kaydedilir. Sistem düzenli olarak tahsilatları gerçekleştirir. Bu sayede üye işyerinin sisteme defalarca girip tahsilatlarını takip etmesine gerek kalmaz.
Gelişmiş rapor özellikleri ile firmalar tahsilatlarını düzenli olarak ve zamanında takip edebilir. Kullanıcı dostu yönetim ekranları sayesinde tahsilatlar ve tahsilat bilgileri(müşteri, kredi kartı, ürün ve ödeme bilgileri gibi) kolayca yönetilebilir.GTS Nerelerde Kullanılabilir?

Düzenli ödeme alan ve/veya mail order yapan şirketler GTS sistemini kullanabilir.
• Siteler
• Dernekler
• Sigorta acentaları
• Özel okullar, dershaneler
• Gazete, dergi vs. aboneliği sunan şirketler
• Katalog, broşür vb. dağıtım kanallarıyla satış yapan işyerleri
• İnternetten düzenli ödeme alan Internet Servis Sağlayıcıları vb.
Garanti Tahsilat Sisteminin Özellikleri
• Herhangi bir ek yazılım ya da kuruluma gerek yoktur.
• Toplu tahsilatlar dosyası yüklenerek işlemler sistem tarafından otomatik gerçekleştirilir.
• Tahsilat ekleme (tek tek mail order işlem yapabilme) yapılabilir.
• Firma özelinde, ürün ya da tahsilata ilişkin detay bilgiler girilebilir ve bu bilgiler raporlarda takip edilebilir.
• Detaylı raporlar alınabilir.
• Alternatif kredi kartı bilgisi girilebilir.
• Firmalar dilerlerse tahsilat sistemleri GTS’ye entegre edebilir.GTS Nasıl Kullanılır ?

Garanti Tahsilat Sistemi’nin teknolojik altyapısı tamamen web tabanlı olduğundan, GTS’ yi kullanabilmeniz için sadece bilgisayar ve internet erişimi olması yeterlidir.
Üye işyerlerimize Garanti Tahsilat Sistemine girebilmeleri için özel bir kullanıcı adı ve şifre verilir. GTS yönetim ekranlarından müşteri ve ürün bilgilerini sisteme kolayca yükleyebilirsiniz. Tahsilatlarla ilgili bilgilerin eklenmesinde ve bulunmasında hiç bir sorun yaşanmaz. Dilerseniz farklı yetkilerde alt kullanıcılar tanımlayabilirsiniz. (Sadece giriş yapabilen, sadece raporlara bakabilen gibi)
GTS ile üye işyerimiz; aynı müşterinin birden fazla kredi kartını sisteme kaydedebilir. Müştesinin bir kredi kartından ödeme alınamıyorsa (örneğin limiti yetersizse), sistem otomatik olarak diğer kredi kartından tahsilatı dener.
Üye işyerlerimiz istedikleri takdirde farklı döviz kurları üzerinden ödeme alabilirler. Sisteme birden fazla kullanıcı eklenebilir. Firmalar, kendi tahsilat sistemlerini de bu programa entegre edebilir.GTS Başvuru Süreci nasıldır?

GTS’ ye başvuru süreci Garanti Sanal POS başvuru sürecinde olduğu gibi şubeye ilgili evrakların iletilmesi ile başlar. Garanti Sanal POS için gerekli evraklar aynen burada da geçerlidir.
Şubenin tüzel müşterisi iseniz;
Üye İşyerimiz olmanız gerekmekte.
1. Üye işyeri olmak için gereken belgeler:
• Üye İşyeri Başvuru Formu
• Üye İşyeri Sözleşmesi
2. Üye İşyerimiz iseniz gerekenler:
• Elektronik Ticaret Sözleşmesi
Şubenin tüzel müşterisi değilseniz;
1. Hesap açmak için gerekenler:
• Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi
• Ticari Sicil Gazetesi Fotokopisi
• İmza Sirküleri
• Vergi Levhası Fotokopisi
• Kira Kontratı, Tapu
2. Üye İşyeri olmak için gerekenlerÜye İşyeri Başvuru Formu
• Üye İşyeri Sözleşmesi
• Garanti Sanal POS için gereken Elektronik Ticaret Sözleşmesi
• GTS Aylık Kullanım Ücreti olan 10 TL hesabınızdan her ay otomatik olarak çekilecektir.
Başvuru nasıl sonuçlanacak?
1. Başvurunuz Garanti Bankası tarafından yaklaşık 7-15 gün içinde onaylanır. Bu onayın ardından GTS hesabınız tanımlanır.
2. Tanım yapılır yapılmaz bildirmiş olduğunuz e-mail adresiniz ve telefon numaranız üzerinden sizinle irtibata geçilecek ve gerekli bilgiler size iletilecektir.
3. Tanımlanan kullanıcı adını ve şifreyi kullanarak GTS sayfalarına giriş yaparak mail order işlem yapabilir yada tahsilat dosyanızı yükleyebilirsiniz.